Wśród dostawców telewizji cyfrowej panuje zażarta konkurencja. Przeglądając ich strony internetowe można się natknąć na bogato rozbudowane kolumny, napakowane informacjami o licznych promocjach. Obiecują tanie dekodery, nielimitowany dostęp do ekskluzywnych kanałów i wysoką rozdzielczość odbieranych treści. Czy taki zestaw to zawsze korzystne rozwiązanie dla potencjalnego widza?
Porównanie ofert telewizji – jak wygląda ranking najlepszych dostawców?
Porównanie ofert telewizji polega na zebraniu jak największej ilości danych z ofert dostawców telekomunikacyjnych i zestawieniu ich w jednym szeregu. Dzięki temu telewidz może w dowolnym momencie sprawdzić, która propozycja będzie dla niego najbardziej optymalnym wyborem. W grę wchodzi także jakość obsługi – od momentu wykonania zamówienia, poprzez instalację urządzenia odbierającego sygnał, aż po serwis posprzedażowy.
Kryteria, którymi kierują się klienci są różne, wynikają z ich preferencji hobbystycznych, zainteresowań daną tematyką, a czasem z możliwości budżetowych. Jednocześnie nie jest wykluczone korzystanie z atrakcyjnej oferty bez konieczności przepłacania. Wystarczy, że dana osoba wpisze w wyszukiwarkę nazwę swojej miejscowości, adres i poziom miesięcznych opłat. W ten sposób zyskuje dostęp do bazy operatorów, którzy udostępnili swoją ofertę w wybranym zakresie cenowym.
Przykładowa porównywarka telewizji dostępna pod adresem https://teletropiciel.pl/telewizja/ wykorzystuje różne rodzaje danych, aby dokonać analizy ofert operatorów, którzy działają na danym obszarze geograficznym. Przy okazji wyboru telewizji można skorzystać z szerokiej oferty pakietów internetowych oraz z telefonii komórkowej. Łączenie różnych pakietów multimedialnych jest bardzo korzystne, ponieważ kosztuje o wiele mniej, niż gdyby policzyć wszystkie te usługi osobno.
Liczba kanałów – czy to decyduje o jakości wybranej oferty telewizyjnej?
Porównanie ofert telewizji warto zacząć od określenia, jaki rodzaj usług rozrywki cyfrowej oferuje konkretny dostawca. Często zagłębiając się w ofercie może się okazać, że pomimo imponującej liczby kanałów nie są one odbierane przez nasz sprzęt lub są nadawane jedynie w obcym języku. W takim przypadku większa liczba stacji telewizyjnych w danym pakiecie nie jest w ogóle miarodajna. Nie przekazuje także żadnych informacji o wartości oferty i jej atrakcyjności dla potencjalnego widza.
Na rynku można spotkać kilka najważniejszych typów telewizji i każda z nich ma zarówno zalety, jak i wady:
- TV naziemna – daje możliwości korzystania z lokalnych kanałów, takich jak TVP Łódź. Posiada limitowaną ilość kanałów w wersji HD, aby ją odbierać wystarczy opłacać abonament radiowo – telewizyjny na poczcie. Charakteryzują ją średnie warunki techniczne i jakość odbioru nie powala,
- TV satelitarna – umożliwia odbieranie sygnału nawet w niewielkich miejscowościach lub na wsi. Oglądający korzystają z ogromnej liczby kanałów z całego świata. Jedynym ograniczeniem jest uzależnienie jakości odbioru od pogody – w czasie wichury lub śnieżycy sygnał znacząco spada. Telewizja satelitarna wymaga montażu dużej anteny w kształcie talerza, który umieszczany jest na dachu,
- kablówka – jest dostępna w zasięgu większych miast, może nie docierać do mniejszych miejscowości. Charakteryzuje się dużą stabilnością sygnału, dostępem do dodatkowych usług (VOD, internet). Wymaga założenia kabla, co wiąże się z koniecznością niewielkiego remontu,
- TV internetowa – odbiera sygnał w postaci technologii strumieniowej. Można ją odbierać nie tylko poprzez telewizor, ale także z komputera lub z urządzeń mobilnych. Umożliwia skorzystanie z internetu, oglądania wideo na życzenie oraz możliwości transmisji na żywo.
Jakie korzyści osiągniesz, korzystając z porównywarki ofert telewizji i internetu?
Porównanie ofert telewizji oznacza także możliwość ustawienia różnych filtrów, dzięki którym można uczynić wybór jeszcze bardziej indywidualnym. Pod tym względem warto wziąć pod uwagę różne kryteria, które są sprawdzane przez wyszukiwarkę:
- firma dostarczającą usługi – można ograniczyć swój wybór tylko do ofert w obrębie jednej marki i porównać kilka propozycji cenowych,
- cenę – miesięczny abonament to jedno z najważniejszych kryteriów, którymi kieruje się spora ilość klientów,
- długość umowy – w porównywarce można sprawdzić, na jaki okres można podpisać umowę z dostawcą telewizji, internetu oraz telefonii komórkowej,
- ilość kanałów – pokazuje, jaka jest maksymalna liczba kanałów telewizyjnych w wybranej rozdzielczości oraz gwarantowaną ilość kanałów, które są dostępne przez cały czas trwania umowy,
- marka i typ dekodera – decyduje o jakości odbieranego sygnału i możliwości korzystania z zaawansowanych technologii – np. telewizji w jakości HD lub 4 K.
Wraz z ofertą telewizji można także porównywać propozycje dotyczące usług internetowych, które często są dołączane do konkretnych pakietów. W takiej sytuacji warto jest zorientować się, jakie są dostępne prędkości sieci. Zazwyczaj im droższy pakiet, tym wyższe limity pobierania danych i lepszy transfer. Standardem stało się dołączanie do każdego pakietu modemu z inteligentnym WiFi oraz możliwości korzystania z usług streamingowych.