w

Najlepsze rowery górskie męskie, czyli jakie?

Kiedy już decydujemy się na zakup roweru, zależy nam z reguły na tym, by był to model najlepszy w swojej dziedzinie. Jednocześnie nie ma co ukrywać, że przy wyborze jednośladu kierujemy się również jego ceną — im niższa, tym lepiej. Jak wybrać rower górski męski, by nie przepłacić, a zyskać sprzęt, który spełni twoje oczekiwania i zaspokoi potrzeby? Podpowiadamy!

Co kryje się pod pojęciem „rower górski”?

Rowery górskie to jednoślady przeznaczone przede wszystkim do zadań specjalnych. Chociaż pierwotnie używano ich głównie na trasy bardzo wymagające i ekstremalne, dziś z powodzeniem sprawdzają się również na miejskich ścieżkach czy drogach szutrowych. 

Rower górki nazywany jest także rowerem MTB. Tego rodzaju model pozwoli ci pokonać nawet najbardziej wymagającą trasę. Sprawdzi się on wszędzie tam, gdzie zawodzą rowery szosowe, crossowe, trekkingowe czy miejskie. Jednym słowem męski rower górski to maszyna terenowa, którą wyróżniają: odpowiednia geometria, przełożenia, amortyzacja, hydrauliczne hamulce oraz opony ze specjalnym agresywnym bieżnikiem.

Ile kosztuje rower górski męski?

Myślisz, że skoro jest to rower do zadań specjalnych, to jego cena jest wysoka? Nic bardziej mylnego! Dziś rowery górskie męskie kupisz już nawet za 1050 zł. Jest to więc niewygórowana cena za wytrzymały i solidny model, który sprawdzi się podczas wymagających tras.

Oczywiście na ostateczną cenę rowerów górskich męskich wpływa kilka czynników: ilość przełożeń oraz ich producent, rodzaj hamulców czy amortyzatorów. Nie bez znaczenia jest także firma produkująca dany jednoślad. Podzespoły renomowanych producentów, sprawdzające się na górskich szlakach i pozwalające na szybką i ekstremalną jazdę, automatycznie podnoszą cenę roweru. 

Jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, dobry rower górski męski znajdziesz również w korzystnej cenie, która nie przekracza 2000 zł. 

O czym pamiętać, wybierając górski rower?

Oto kilka najważniejszych parametrów, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę, szukając odpowiedniego roweru górskiego. 

Rama

W przypadku tego typu rowerów znaczenie ma ich waga. Im lżejsza, tym lepiej prowadzi się rower na trudnych trasach. Jednocześnie jednak konstrukcja roweru musi być wytrzymała. Dlatego najlepiej sięgać po modele z ramami aluminiowymi lub karbonowymi. 

Koła

Rower górski męski 26 cali, rower górski męski 28 cali czy rower górski męski 29 cali — jaki wybrać? Rozmiar kół należy dopasować do stylu jazdy, jaki preferujesz. Mniejsze opony zapewniają większą zwrotność i mobilność, co jest doceniane szczególnie podczas przejazdów po krętych i wąskich trasach. Większe koła natomiast pozwalają osiągać wyższą prędkość oraz gwarantują lepszą przyczepność do podłoża. 

Amortyzatory

Tutaj istotne są dwa parametry. Po pierwsze: skok amortyzatorów — w rowerach górskich najczęściej waha się on od 80 mm do nawet 200 mm. Do jazdy wyczynowej po mocno nierównym terenie najlepiej wybierać rower z amortyzatorem, którego skok jest jak największy. 

Druga sprawa to rodzaj amortyzatorów: do wyboru masz sprężynowe (oparte na klasycznych metalowych zwojach) oraz powietrzne. Pierwsza opcja jest znacznie tańsza, natomiast nie pozwala na tak precyzyjną regulację jak wariant powietrzny. 

Przerzutki 

Wydajny napęd to większy komfort podczas jazdy, dlatego zadbaj o to, by wybrany przez ciebie rower górski miał przynajmniej 18 biegów. W ten sposób z łatwością dopasujesz ich ustawienie w zależności od trasy, jaką będziesz pokonywał. 

Mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami znajdziesz wymarzony rower górski męski, który pozwoli ci przeżyć niezapomniane przygody podczas zaplanowanej wyprawy!

Przysięga 838 ostatni odcinek

Przysięga 756 streszczenie szczegółowe

Smartwatche – sposób na kontrolowanie aktywności fizycznej