Kupione już jakiś czas temu kino domowe często nie gwarantuje tak dobrej jakości dźwięku jak obecne modele. Jednak ze względu na to, że zakup takiego sprzętu wiąże się ze sporym wydatkiem, wiele osób zastanawia się, czy da się w jakiś sposób poprawić jakość dźwięku w takim zestawie, bez konieczności jego wymiany na nowy. Czasami nawet tuż po zakupie nowego setu, użytkownicy zadają sobie pytanie, czy mogą w jakiś sposób ulepszyć jego dźwięk. Jest kilka możliwości, by system audio był jeszcze sprawniejszy. Jak poprawić dźwięk w kinie domowym? Podpowiadamy.

Jak zadbać o akustykę w pomieszczeniu, by poprawić dźwięk w kinie domowym?

Bardzo często, aby poprawić dźwięk w kinie domowym, nie musimy dokupywać drogich akcesoriów czy modyfikować ustawień takiego sprzętu, a jedynie zająć się akustyką pomieszczenia. Wnętrze, w którym użytkowany jest taki system, ma ogromny wpływ na brzmienie dźwięku. Dlatego warto zastosować się do kilku wskazówek, dzięki którym poprawimy akustykę w naszym mieszkaniu. 

Zwróćmy uwagę na ustawienie kolumn. Powinny się one znajdować w takiej samej odległości od ściany jak od słuchacza. Jeżeli zostaną umieszczone zbyt blisko ściany, wówczas spowoduje to podbicie basu i jego rezonans. Czasami więc odsunięcie nieco kolumn od ściany w istotny sposób wpływa na czystość i jakość dźwięku. Warto położyć również dywan między słuchaczem a głośnikami, ponieważ zmniejsza on odbicie dźwięku.

Jak odpowiednia konserwacja kina domowego wpływa na jego dźwięk?

Pamiętajmy, że po pewnym czasie w różnego rodzaju sprzętach, a więc również w kinie domowym, gromadzi się kurz, a także zanieczyszczenia, które mogą wpływać na ich pracę. Dlatego niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup aktywnych głośników sufitowych Lithe audio, czy też innego systemu, warto o taki sprzęt dbać. 

Bardzo istotne jest, by od czasu do czasu w przypadku głośników przewodowych oczyścić złącza. Warto takie działanie wykonać, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z gołymi przewodami głośnikowymi wykonanymi z miedzi. Czasem warto zdjąć także maskownice i sprawdzić, czy nie znajduje się pod nią kurz bądź zanieczyszczenia. 

Jakie akcesoria mogą poprawić jakość dźwięku w kinie domowym?

Ustawiając poszczególne sprzęty, powinniśmy pamiętać o tym, by zapewnić im właściwą wentylację. Nie stawiajmy więc poszczególnych urządzeń na sobie, ponieważ wibracje generowane przez jedno mogą zostać przeniesione na kolejne, co wpłynie na jakość dźwięku w kinie domowym. Żeby poprawić ten parametr, możemy również zaopatrzyć się w pewne akcesoria. Warto od czasu do czasu wymienić przewody głośnikowe na inne. Dobrze jest zwrócić uwagę również na listwy zasilające audio. Czasami przydatne mogą okazać się akcesoria antywibracyjne dla audio, a więc platformy czy izolatory, które izolują urządzenie od wibracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj