Dewajtis odc. 1 streszczenie szczegółowe. Zobacz co wydarzy się w przedostatnim odcinku. Kiedy emisja w TV i powtórka na VOD.

Dewajtis odcinek 1 streszczenie szczegółowe

Dewajtis odc. 1 streszczenia. Jeśli jesteście o czym opowiada nowy serial kostiumowy, który w niedzielę 17 września 2023 premierowo wyemituje telewizja TVP 1, to poniżej możecie poznać szczegóły.

Oto co wydarzy się w odcinku 1: Wydarzenia z 1863 roku związane z powstaniem styczniowym odcisnęły swoje piętno na losach rodziny Czertwanów. Kazimierz Orwid – właściciel pałacu w Poświciu – postanawia w zrywie pomścić swojego ojca, który zginął w powstaniu listopadowym. Orwid zostaje aresztowany przez Rosjan i wywieziony na Sybir. Na właściciela swojego majątku wyznacza ukochanego wuja Pawła Czertwana. On za punkt honoru obiera dopilnowanie magnackiego dobytku do czasu powrotu rodziny z wygnania. W ciągu dwudziestu pięciu lat Orwid nie wraca, a Czertwanowi pogarsza się stan zdrowia. Na łożu śmierci przekazuje Pałac Orwidów swojemu najbliższemu sercu synowi – Markowi. Chłopak szlachetnie godzi się z wolą ojca, pomimo nadziei na inną przyszłość.

O czym opowiada serial Dewajtis?

„Dewajtis” to jedna z najbardziej znanych powieści obyczajowych Marii Rodziewiczówny, napisana w 1889 r. W siedmiu odcinkach serialu o miłości, honorze i rodzinie splatają się losy zaściankowo-dworskiej społeczności, której życie odmieniło powstanie styczniowe. Rozkaz umierającego ojca nakłada na młodego Marka Czertwana nowy obowiązek – ma zająć się majątkiem ziemskim Poświcie, pozostawionym przez zaginionego przyjaciela ojca, powstańca magnata, Kazimierza Orwida. W jaki sposób Marek, zmuszony do opieki nad posiadłością w Poświciu, poradzi sobie w nowej sytuacji? Czy podda się urokowi Ireny, prawowitej spadkobierczyni dworku? Ideały bohaterów zostaną wystawione na ciężką próbę, a ich pragnienia staną w konflikcie z powinnościami nałożonymi przez rodzinę. Nad majątkiem roztacza kojący cień tytułowy Dewajtis, prastary dąb, który staje się dla bohaterów swoistą ucieczką od trudów życia i majestatycznym symbolem międzypokoleniowej wspólnoty.

Premiera Dewajtis odcinek 1 w niedzielę o godzinie 20:20. Serial można oglądać również w internecie. W porze emisji TVP 1 online stream znaleźć można na WP Pilot, a ponadto wszystkie odcinki dostępne są na VOD TVP PL.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj