Seriale tureckie po polsku – Turkweb

Seriale tureckie cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością. Poniżej prezentujemy streszczenia szczegołowe odcinków po polsku takich seriali jak Przysięga, Elif, Promyk Nadziei oraz kilku innych produkcji, niekoniecznie pochodzących z Turcji. W naszym serwisie dowiesz się gdzie oglądać powtórki oraz przeczytasz streszczenia odcinków.

{{ content }}

Od kilku lat polska telewizja niezwykle chętnie sprowadza serialowe produkcje z Turcji i jak tylko jakiś się kończy, to natychmiast pojawia się kolejny. Teraz jest to już popkulturowy fenomen – obok ogromnej oglądalności w telewizji, seriale znad Bosforu gromadzą ludzi w sieci, a Polacy szukają streszczeń odcinków, informacji o tureckich aktorach i innych produkcjach, a nawet samodzielnie tłumaczą odcinki. Skąd ta popularność i jakie seriale są aktualnie najchętniej oglądane?

Początki popularności seriali tureckich

Jeszcze kilkanaście lat temu w telewizji wśród seriali obyczajowych królowały głównie polskie produkcje lub te pochodzące z Ameryki Południowej. Telenowele gromadziły przed ekranami miliony widzów, a ich bohaterowie byli znani prawie każdemu. Z czasem jednak ich popularność spadała, a oglądalność kolejnych tytułów nie mogła się równać z poprzednikami. I wtedy na polskie ekrany wkroczyła nowa jakość – Wspaniałe stulecie, czyli serial luźno oparty na historii Turcji i opowiadający o losach sułtana Sulejmana Wielkiego i jego rodziny. Pojawiło się tam wszystko, czego potrzeba – oryginalne kostiumy i scenografia, intrygi, miłość, zdrady i bitwy. Z jednej strony był to świat egzotyczny, a z drugiej uniwersalne przesłanie i mimo że dziś na ekrany trafiają też seriale nie najwyższej jakości, to widzowie nadal są w nich zakochani. Co aktualnie jest najchętniej oglądane?

Serial Elif

Tytułowa Elif to mała dziewczynka, której losy śledzimy w kilku sezonach serialu. Matka Elif, Melek, była służącą u bogatej rodziny Emiroglu, zakochała się z wzajemnością w synu pracodawców, ale nigdy nie było jej dane zaznać szczęścia u boku ukochanego. Ciężarna służąca została odprawiona i by wychować córkę związała się z alkoholikiem i hazardzistą, który byłby w stanie sprzedać dziecko, by spłacić długi. Ojciec Elif, nie wiedząc o jej istnieniu, układa sobie życie, ale los sprawia, że ich drogi wkrótce się krzyżują. Historia Elif pełna jest zagmatwanych wydarzeń, wypadków samochodowych, zbrodni, amnezji i nowych bohaterów, a kolejne odcinki z napięciem śledzą liczni widzowie.

Serial Przysięga

Nowszym tureckim serialem na polskich antenach jest Przysięga, czyli współczesna wersja bajki o Kopciuszku. Bohaterką Przysięgi jest młoda dziewczyna ze wsi, Reyhan, która traci matkę i na prośbę swojego chorego wuja zgadza się wyjść za mąż za jego syna, bogatego biznesmena Emira. Intryga się zagęszcza, ponieważ do ślubu nie chce dopuścić matka Emira, Cavidan, jednak po wielu perypetiach młodzi się w sobie zakochują i miłość zwycięża (chociaż nie na długo, ponieważ z powodu rezygnacji aktorki grającej główną rolę, w kolejnym sezonie postać Reyhan znika z serialu, a miłosna historia rozgrywa się między Emirem a opiekunka dziecka — Feride). Jednocześnie śledzimy tu losy całej dobrze sytuowanej rodziny, ich wzloty i upadki, a wszystko to w pięknej scenerii Stambułu.

Serial Promyk Nadziei

Promyk Nadziei pojawił się w polskiej telewizji najpóźniej z opisywanych trzech tytułów i jako jedyny jest zamkniętą historią i przynajmniej na razie nie ma informacji o jego kontynuacji. W tym serialu ponownie spotykamy młodą aktorkę, która gra tytułową rolę w serialu Elif. Tutaj dziewczynka ma na imię Bahar i została odebrana rodzicom tuż po urodzeniu. W wyniku rodzinnej intrygi, rodzice Bahar myśleli, że dziecko zmarło, a dziewczynka była wychowywana przez mężczyznę, który miał się jej pozbyć. Jak to w bajkach bywa, drogi rodziny się skrzyżowały, ale tajemnica nadal nie wyszła na jaw (przynajmniej na dzień pisania tego artykułu).

Powyższe trzy seriale dostępne są w publicznej telewizji, ale da się obejrzeć je również w Internecie (bez problemu znajdziemy VOD po polsku), a streszczenia odcinków na bieżąco są śledzone przez miliony internautów. Trudno jest jednoznacznie wskazać skąd taka popularność tureckich seriali, które zawładnęły wyobraźnią nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach europejskich. Może chodzi po prostu o odmianę i poznanie nowego punktu widzenia, ale na pewno seriale tureckie nie boją się pokazywać trudnych prawd społecznych, ale jednocześnie są tak uniwersalne, że każdy odnajduje w nich coś dla siebie.

Tureckie seriale po polsku emituje głównie telewizja TVP 1 (Elif, Przysięga) oraz TVP 2 (Promyk Nadziei oraz Kozacka Miłość).